Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Co wpływa na wysokość składki polisy AC?

10 listopada 2021

Towarzystw ubezpieczeniowych jest obecnie multum, co stanowi świetną wiadomość dla każdego kierowcy, bo duża konkurencja na rynku wręcz wymusza stworzenie atrakcyjnych ofert przez usługodawców. Obowiązkowe ubezpieczenie OC obejmuje zawsze taki sam zakres ochrony, ale ceny są bardzo zróżnicowane, więc warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie ofert różnych firm i porównanie ich ze sobą, aby znaleźć najkorzystniejszą opcję dla siebie. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie ustala, co wpływa na wysokość składki polisy OC.

Od czego zależy całkowity koszt ubezpieczenia OC i czy można go jakoś obniżyć?

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, ale na jego cenę wpływa wiele czynników, o których decyduje indywidualnie towarzystwo ubezpieczeniowe. Z tego właśnie powodu można spotkać się z mocno zróżnicowanymi ofertami. Duże znaczenie dla każdego ubezpieczyciela ma wiek kierowcy, a z największym kosztami muszą liczyć się osoby niemające jeszcze doświadczenia, które dopiero zdały prawo jazdy. Ubezpieczając swój pierwszy samochód, zwykle nie uzyska się zbyt korzystnej oferty. Firmy ubezpieczeniowe chcą się zabezpieczyć, bo młody kierowca niestety są częstymi sprawcami kolizji i wypadków, co potwierdzają statystyki. Z tego właśnie powodu osoba przed dwudziestym rokiem życia otrzyma nawet trzykrotnie droższe ubezpieczenie niż przykładowo pięćdziesięciolatek z wypracowanymi przez lata zniżkami. Dłuższy staż za kierownicą zawsze działa na jego korzyść.

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nawet miejsce zamieszkania właściciela auta. Jeżeli mieszka on w dużym mieście, to niestety przekłada się to na wyższą składkę polisy OC. Wynika to z większego ruchu drogowego i ryzyka kolizji drogowych. Największe koszty ponoszą mieszkańcy dużych aglomeracji. Nie bez znaczenia jest także marka samochodu, dlatego przy zakupie warto mieć to na uwadze. Najtaniej będzie ubezpieczyć pojazd marki Skoda, Renault, Toyota, Fiat, Citroen. Z kolei do najdroższych zalicza się BMW, Audi i Volkswagen. Nawet pojemność silnika ma znaczenie podczas obliczania składki polisy OC. Jeśli pojazd jest w stanie rozwijać duże prędkości, to dla ubezpieczyciela jest to równoznaczne z większym ryzykiem spowodowania kolizji lub wypadku przez kierowcę. Najtańsze są samochodu z silnikiem o pojemności od litra do półtora litra. Jeśli parametr ten wynosi ponad dwa i pół litra, to niestety cena wzrasta o nawet kilkaset złotych.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator