Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Zniżki na OC – jak zyskać?

19 grudnia 2022

Jeden rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki. Kierowcy, którzy jeżdżą ostrożnie, nie biorą udziału w kolizjach czy wypadkach, po kilku latach mogą otrzymać bardzo atrakcyjne rabaty na obowiązkową polisę OC. Należy jednak pamiętać o tym, że ich wartość może być różna w zależności od ubezpieczyciela. W tym przypadku każdy z nich ma swój własny system wyliczania zniżek i przenoszenia ich z innych towarzystw.

Co warto wiedzieć o zniżkach OC?

Czym jest zniżka OC? To nic innego jak rabat na polisę, który kierowcom udzielany jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Taka zniżka może mieć wartość kwotową lub procentową, wszystko zależne jest od indywidualnych ustaleń wewnątrz firmy ubezpieczyciela i kryteriów, jakie przyjmuje przy wyliczaniu stawki rabatu.

Według obowiązujących przepisów każdy ubezpieczyciel musi oferować taki sam zakres ochrony polisy OC. W prawie nie ma jednak mowy o wysokości zniżek. O tym mogą decydować sami ubezpieczyciele, którzy chcąc przyciągnąć jak największe grono klientów, starają się oferować konkurencyjne pakiety ubezpieczeń, korzystne pod względem finansowym.

Jakie czynniki najczęściej wpływają na wartość zniżki OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest naprawdę kosztowne. Wpływ na to ma przede wszystkim to, że nie mają oni zbudowanej historii komunikacyjnej, a towarzystwa ubezpieczeniowe ich wiek klasyfikują jako czynnik ryzyka. Nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ według statystyk to osoby w wielu 18-24 najczęściej powodują kolizje, wypadki czy stłuczki.

Towarzystwo ubezpieczeniowe, obliczając wartość składki, zwraca uwagę przede wszystkim na okres bezszkodowej jazdy. Im jest on dłuższy, tym kierowca ma szansę uzyskać atrakcyjniejsze zniżki.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przerwy w ubezpieczeniu pojazdu mają wpływ na zaniżenie lub nawet utracenie zniżek, które są ponownie naliczane dopiero momencie ponownego powrotu do posiadania własnego auta i opłacania polisy OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe lubią lojalnych klientów, których doceniają, często oferują im większe zniżki niż tym, którzy pomimo wielu lat bezszkodowej jazdy z ich usług korzystają znacznie krócej.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator