Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Zakup używanego auta a ubezpieczenie OC

25 kwietnia 2022

Jedna z ważniejszych decyzji, jakie muszą zostać podjęte w momencie zakupu używanego samochodu, dotyczy ubezpieczenia OC. Możemy kupić polisę w firmie, która wydaje się nam najbardziej atrakcyjna, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby skorzystać z polisy sprzedającego.

Ubezpieczenie używanego samochodu w polskim prawie

Ustalenia dotyczące polisy OC w przypadku auta używanego można znaleźć przede wszystkim w przepisach ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Wynika z nich, że osoba sprzedająca auto musi przekazać nabywcy ubezpieczenie OC samochodu. Oczywiście, nie oznacza to jednocześnie konieczności jego przejęcia. Kupujący może korzystać z ubezpieczenia należącego do poprzedniego właściciela samochodu, w każdej chwili może jednak również wypowiedzieć umowę. W przypadku chęci wypowiedzenia przepisy wymuszają zastosowanie firmy pisemnej. Dokument może zostać przekazany osobiście do siedziby ubezpieczyciela, można jednak przekazać go bezpośrednio agentowi, nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby wysłać go pocztą, zarówno elektroniczną, jak i tradycyjną.

Konsekwencje zachowania dotychczasowej polisy OC

Jeśli kupujący zdecyduje się zachować ubezpieczenie OC, z którego korzystał poprzedni właściciel auta, musi mieć świadomość istnienia pewnych ograniczeń. Tu w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze to, że polisa będzie obowiązywać jedynie do końca swojego pierwotnego okresu, a co za tym idzie – może być ważna zaledwie przez kilka miesięcy. W tym przypadku nie ma też mowy o jej automatycznym przedłużeniu (o ile nie uregulowano tego w osobnej umowie z agentem ubezpieczeniowym). Warto więc pamiętać o dacie wygaśnięcia polisy, bo kary za brak ważnego ubezpieczenia potrafią być naprawdę dotkliwe.
Dobrze jest też upewnić się, w jaki sposób poprzedni właściciel regulował kwestie płatności za ubezpieczenie OC. Jeśli zdecydował się na płatność w ratach, jego zobowiązania przejdą na kupującego. Warto też pamiętać, że ubezpieczyciel może zdecydować się na rekalkulację składki OC. Oznacza to, że polskie prawo daje mu możliwość ponownego przeliczenia jej wysokości. Zwykle praktyka ta nie działa na korzyść nowego właściciela polisy.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator