Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Ubezpieczenie OC w 2023 roku

6 marca 2023

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to jeden z najistotniejszych typów ubezpieczeń. Chroni oni przed kosztami, które związane są z uszkodzeniem mienia bądź szkodami na zdrowiu innych ludzi. W obecnym roku nie zostały wprowadzone istotniejsze zmiany w zakresie polskiego prawa dotyczącego ubezpieczenia OC, lecz istnieje kilka kwestii, z którymi warto się zapoznać.

Ubezpieczenie OC w 2023 roku – co warto wiedzieć?

Bardzo istotne jest to, żeby pamiętać, iż ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla właścicieli pojazdów. Sporą zmianą w obecnym roku są wyższe kary za brak takiego ubezpieczenia. Związane jest to ze wzrostem płacy minimalnej w naszym kraju. Przez to wzrosła również kara za brak ubezpieczenia OC. Okazuje się, że w okresie styczeń-czerwiec najwyższa kara za nieubezpieczenie pojazdu ciężarowego powyżej 14 dni wynosi 10 470 złotych, a lipiec-grudzień aż 10 800 złotych. Co więcej, podwyżki nie ominą też właścicieli pojazdów osobowych. W okresie styczeń-czerwiec obecnego roku za brak OC do 3 dni trzeba zapłacić karę w wysokości 1400 złotych. Natomiast brak polisy od 4 do 14 dni związany jest z karą na poziomie 3490 złotych. W przypadku nieubezpieczonego pojazdu powyżej 14 dni kara wynosi 6980 złotych. Są to dość znaczące zmiany w odniesieniu do poprzedniego roku. Dlatego każdy kierowca powinien zwracać jeszcze większą uwagę na to, kiedy kończy mu się ubezpieczenie OC. Rząd przewiduje jeszcze wyższe kary w następnym roku.

Ubezpieczenie OC

Średnia składka za ubezpieczenie OC w styczniu 2023 wyniosła 492 zł. W stosunku do 2022 roku polisy są tańsze o 10 proc. Okazuje się jednak, że obniżek nie odczuwają wszyscy kierowcy. W 2023 roku ubezpieczenie OC pozostaje bardzo istotnym elementem ochrony przed ryzykiem uszkodzenia mienia bądź szkodami na Zdrowiu innych ludzi. Pomimo że nie są przewidywane żadne większe zmiany w zakresie rodzimego prawa dotyczącego takiej polisy, to lepiej dokładnie sprawdzić oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Celem jest to, żeby znaleźć jak najlepszą opcję dla swoich potrzeb. Często oferowane są ciekawe promocje.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator