Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Ubezpieczenie OC samochodu zabytkowego

21 marca 2022

Auta zabytkowe z przyjemnością się podziwia, ale można też nimi jeździć. Pojawia się jednak pytanie, czy trzeba mieć wykupione ubezpieczenie OC. Każdy właściciel samochodu zabytkowego jest zobligowany do ubezpieczenia go. W przypadku aut uznawanych za zabytki możliwe staje się skorzystanie z wielu udogodnień. Zalicza się do nich przykładowo opcję wykupu polisy krótkoterminowej. Ceny ubezpieczeń są mocno zróżnicowane, ale na rynku działa wiele firm, które mają oferty przeznaczone dla właścicieli aut zabytkowych.

Co wiąże się z zarejestrowaniem samochodu zabytkowego?

O zabytkowym aucie można mówić, jeśli minęło minimum dwadzieścia pięć lat od daty jego produkcji. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że wymogiem jest to, aby pojazd nie znajdował się w produkcji od co najmniej piętnastu lat. Znaczenie ma nawet to, aby auto składało się głównie z oryginalnych części. Niezbędne staje się również dokonanie wpisu do rejestru zabytków. Innym rozwiązaniem jest ujęcie pojazdu w centralnej ewidencji dóbr kultury. O tym, czy samochód zostanie uznany za zabytkowy, decyduje zawsze konserwator zabytków. To on podejmuje decyzję dotyczącą tego, czy dany pojazd znajdzie się w rejestrze zabytków. Rejestracja jest niezbędna do tego, aby móc poruszać się legalnie samochodem zabytkowym. Bez tego nie można włączać się do ruchu drogowego.

Niezbędne będzie również przeprowadzenie przeglądu technicznego pojazdu, aby potwierdzić jego zdolność do jazdy. Mając zarejestrowane auto zabytkowe, można liczyć na skorzystanie z ubezpieczenia krótkoterminowego. Możliwe staje się zawarcie umowy ubezpieczenia na trzydzieści dni. Takie rozwiązanie sprawdza się rewelacyjnie, jeśli ktoś użytkuje auto bardzo rzadko. Warto też wiedzieć, że wszystkie firmy ubezpieczeniowe są zobligowane do sprzedaży ubezpieczenia na samochód uznany za zabytek. Ceny mogą być jednak bardzo zróżnicowane, bo każde towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje o tym we własnym zakresie. Oczywiście jeśli auto stoi w garażu, nigdzie się nim nie jeździ, to nie trzeba wykupować polisy. Ubezpieczenie OC staje się wymogiem podczas poruszania się pojazdem zabytkowym po drogach publicznych.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator