Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Ubezpieczenie OC – podwyżki za punkty karne

19 września 2022

Stawki za ubezpieczenie OC rosną z roku na rok, wpływa na to wiele czynników. Kierowcy muszą też liczyć się z większymi kosztami w przypadku punktów karnych. W najlepszej sytuacji są osoby mogące pochwalić się bezszkodową historią ubezpieczenia, brak punktów karnych działa na korzyść kierowcy. Jeśli ktoś popełni wykroczenie drogowe i znajdą się na jego koncie punkty karne, to niestety zapłaci więcej za ubezpieczenie OC. Wynika to z tego, że firmy ubezpieczeniowe uzyskały dostęp do informacji dotyczących mandatów klientów. Nie jest to dobra wiadomość, trzeba się bardziej pilnować.

Droższe OC dla kierowców mających punkty karne

Punkty karne są problematyczne, co jest oczywiste. Jeśli uzbiera się ich za dużo, to niestety można stracić prawo jazdy. Nie jest to jednak jedyne zmartwienie kierowców. Muszą oni także liczyć się z wyższymi stawkami za obowiązkowe OC. W przypadku punktów karnych ubezpieczyciel zaproponuje mniej korzystną ofertę, a wynika to z tego, że od czerwca 2022 roku firmy ubezpieczeniowe uzyskały wgląd do przewinień kierowców. Nie jest to żadna nowość, informacje o punktach karnych są powszechnie dostępne w wielu krajach. Dodatkową karą za nieprzepisową jazdę samochodem stanowi droższe ubezpieczenie. Warto wobec tego być kierowcą, który ma nieskazitelną historię, brak mandatów. Bezszkodowej jazda się opłaca, pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Otrzymanie mandatu niekoniecznie motywuje piratów drogowych do tego, aby stosować się do przepisów. Od teraz dodatkowym bodźcem do bezszkodowej jazdy jest dla nich droższe ubezpieczenie OC za punkty karne. Nie będą mogli zataić ich przed firmą ubezpieczeniową. Dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia, za co zostały naliczone punkty karne, a można je otrzymać nawet za przejechanie na czerwonym świetle. Możliwe jest nawet sprawdzenie, czy kierowca opłacił grzywnę. Lista danych udostępnianych towarzystwem ubezpieczeniowym jest bardzo długa. Informacje dotyczą nawet uprawnień kierowcy, ograniczeń w prawie jazdy. Na wzrost ubezpieczenia OC największy wpływ mają przestępstwa karane zgodnie z kodeksem karnym i wykroczenia karane na podstawie kodeksu wykroczeń.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator