Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Ubezpieczenie OC nowego samochodu

26 stycznia 2023

Cena ubezpieczenia nowego pojazdu uzależniona jest od kilku czynników. Ustalana jest ona indywidualnie przez każde przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe. Duży wpływ na cenę polisy OC ma marka samochodu, model, wartość pojazdu, a ponadto historia kierowcy. Do tego dolicza się też miejsce zamieszkanie właściciela auta. Przeważnie jest tak, że im nowszy jest pojazd, tym mniej się płaci za polisę.

Ubezpieczenie OC nowego auta – co trzeba wiedzieć?

Podczas kupna nowego samochodu trzeba dowiedzieć się o czynnikach wpływających na cenę ubezpieczenia OC. W wielu przypadkach można mniej płacić za taką polisę. Zgodnie z obecnie panującymi przepisami prawnymi, po kupnie nowego auta trzeba zakupić polisę OC najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. W przypadku braku ważnego OC nie jest możliwe odebranie pojazdu z salonu. Bardzo istotne jest zarejestrowanie auta w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania kierowcy. Trzeba też uzupełnić elementy obowiązkowego wyposażenia samochodu – w naszym kraju wymagana jest gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. O ubezpieczeniu OC nowego auta trzeba pomyśleć jeszcze przed finalizacją jego kupna. Aby zorientować się w cenach za polisę OC, warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych. Wystarczy tylko podać parametry techniczne auta i dane osobowe wymagane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC nowego samochodu?

Dużo kierowców nie wie, ile trzeba zapłacić za wykupienie polisy OC nowego pojazdu. Cena uzależniona jest od kilku czynników. Jednym z nich jest konkretna marka samochodowa oraz model. Okazuje się, że średnia składka OC w styczniu obecnego roku wyniosła 492 złote. Co ciekawe, w odniesieniu do poprzedniego roku polisy są tańsze o blisko 10 proc. Przeważnie jest tak, że im nowszy pojazd, tym tańsze jest jego ubezpieczenie OC. Sporo w tej kwestii zależy również od konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Cena kupna OC nie jest w Polsce zbyt wygórowana. W innych krajach trzeba zapłacić więcej.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator