Ubezpieczenie OC nie obowiązuje w każdej sytuacji. Oznacza to, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia w wielu różnych przypadkach. Zanim podpisze się umowę z konkretną ubezpieczalnią, warto dokładnie ją przeanalizować i sprawdzić, w jakich sytuacjach OC nie będzie obowiązywało.
Kiedy nie obowiązuje OC?
Pierwsza z sytuacji, kiedy to ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania to ta, gdy kierowca będzie prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Kolejny przypadek dotyczy prowadzenia samochodu bez posiadania uprawnień. Jeżeli zatem kierowca na przykład straci prawo jazdy na określony czas, prowadząc samochód bez ważnego dokumentu i powodując wypadek, naraża się na to, że nie zostanie mu wypłacone odszkodowanie. Gdy prowadzi się samochód, który nie jest do końca sprawny, ubezpieczenie OC może podlegać regresowi. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, a następnie wystąpi o zwrot środków. Trzeba zatem trzymać rękę na pulsie i dbać o to, bo samochód był sprawny i miał aktualne badania techniczne.
Kolejne sytuacje, w których nie obowiązuje ubezpieczenie OC
Czy są jeszcze inne sytuacje, w których nie otrzyma się środków w ramach ubezpieczenia OC? Jak najbardziej tak, dlatego właśnie bardzo istotne jest to, by dokładnie przeanalizować umowę, którą się podpisuje. Często tańsze ubezpieczenie OC oznacza, że ubezpieczyciel zastrzega w umowie wiele różnych sytuacji, które związana będą z odmową wypłaty ubezpieczenia. Jedną z nich jest na przykład sytuacja, kiedy to dojdzie do wypadku z udziałem samochodu oraz cysterny. Przykładowo, gdy podczas manewru wyprzedzania, dojdzie do wypadku z udziałem cysterny, która przewozi niebezpieczne substancje chemiczne, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty. Podobnie ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia w sytuacji, gdy dojdzie do zniszczenia własnego samochodu. Może się to wydarzyć na przykład podczas różnego rodzaju manewrów na własnym podjeździe czy parkingu przed domem, kiedy to uszkodzi się drugi ze swoich samochodów.