Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Ubezpieczenie OC – kiedy należy się odszkodowanie?

14 lutego 2022

Każdy kierowca doskonale wie, że jednym z obowiązków związanych z posiadaniem auta jest jego ubezpieczenie. Jak się jednak okazuje, nie każdy kierowca jest świadomy tego, w jakich sytuacjach należy mu się z tytułu posiadanego ubezpieczenia OC odszkodowanie. Warto się nieco o tym dowiedzieć, aby w razie wypadku nie stracić należnych pieniędzy.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Jeśli chce się dokładnie zrozumieć to, kiedy należy się odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC, w pierwszej kolejności trzeba zrozumieć, czym ono tak właściwie jest.
OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które ma zagwarantować poszkodowanym w wypadku osobom odszkodowanie od sprawcy. Ubezpieczenie jest obowiązkowe, ponieważ sprawca z uwagi na sytuację finansową mógłby nie być w stanie wypłacić całego należnego odszkodowania. A to w wielu przypadkach może być naprawdę wysokie.
Co bardzo ważne, ubezpieczenie OC dotyczy tylko i wyłącznie danego pojazdu, a nie kierowcy. Oznacza to, że nie ma znaczenia, kto danym pojazdem kieruje, zawsze jego ubezpieczenie jest ważne. O ile oczywiście auto posiada ważną polisę.

Kiedy należy się odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC?

Skoro już wiadomo, czym jest ubezpieczenie OC, warto się teraz dowiedzieć, kiedy należy się z jego tytułu odszkodowanie. Jak to wszystko wygląda w szczegółach?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że OC należy się kierowcy, którego pojazd uległ uszkodzeniu w wypadku. Dodatkowo ubezpieczenie pokrywa koszt badania technicznego po naprawie uszkodzeń. Co więcej, jeśli pojazd w wyniku wypadku nie może być naprawiony, właściciel otrzymuje odszkodowanie za szkodę całkowitą.
Rzecz jasna na tym się lista nie kończy, ponieważ OC pokrywa także holowanie i ewentualną opłatę za parking. Co więcej, w wypadku za granicą otrzymać można zwrot za tłumaczenie dokumentów. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że odszkodowanie należy się oczywiście za leczenie, rehabilitację, a także za opiekę osoby poszkodowanej. W niektórych przypadkach przysługiwać może również dożywotnia renta.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator