Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Ubezpieczenie OC – jak liczona jest składka?

26 czerwca 2017

Ubezpieczenie OC – jak liczona jest składka

W celach zabezpieczenia zmotoryzowanych konieczną regulacją prawną jest obowiązkowe wykupienie przez każdego kierowcę stosownej polisy ubezpieczeniowej OC. Jest to wymów formalny, który narzucony został odgórnie na podstawie Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku. Mimo tego, że każdy z posiadaczy aut ma tego rodzaju świadczenie, w każdym przypadku wysokość składki na polisę jest ustalana indywidualnie. Od czego to zależy?

Najważniejsze jest, aby nie przepłacać. Kierowcy muszą mieć świadomość, ze regulacja jaka obowiązuje aktualnie w Kodeksie prawnym obejmuje dokładnie identyczny zakres ochrony gwarantowany przez ubezpieczenie przymusowe, jakim jest OC. Warto jednakże wiedzieć, że nie pociąga to za sobą natomiast identycznych kwot, jakie pokryć muszą wszyscy właściciele samochodów. Akurat w tym przypadku, rozbieżności występują i są one niekiedy naprawdę olbrzymie.

Na wysokość składek wpływa wiele istotnych czynników. Przede wszystkim jest to stan techniczny pojazdu, który ma zostać objęty ubezpieczeniem. Generalnie ważny jest wiek auta, pojemność jego silnika, ale również miejsca rejestracji wozu. Nie bez znaczenia w tym przypadku okazuje się także wiek zmotoryzowanego i jego doświadczenie w posiadaniu prawa jazdy. Często kierowca ma szanse na to, aby otrzymać spore zniżki. Kiedy można liczyć na takie „przywileje”?

Im starszy stażem kierowca, tym mniej zapłaci. Największe składki wyliczane są zmotoryzowanym mającym do 25 roku życia. Zaoszczędzić na OC może także ten, kto przez lata poruszania się autem może pochwalić się bezszkodową jazdą. Z szacunków powszechnych składek proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe wynika, że młodzi właściciele pojazdów niekiedy są zmuszeni płacić o blisko 50 procent więcej środków pieniężnych za polisę niż „starzy wyjadacze”. Zniżki przysługują także nierzadko wówczas, gdy posiadamy auto popularnej marki – to już jednak wyłącznie kwestia indywidualnych udogodnień prezentowanych przez konkretnych ubezpieczycieli.

 

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator