Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

26 stycznia 2023

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy oferowane jest dla osób w wieku od 18 do nawet 29 lat. Niestety nie jest ono tanie. Takie ubezpieczenie jest droższe niż średnia cena za polisę OC w naszym kraju.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy – co trzeba wiedzieć?

Średni koszt ubezpieczenia OC samochodu dla młodego kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wynosi 1227 złotych. Statystyki te pochodzą z grudnia 2022 roku. Jest to kilkaset złotych więcej w odniesieniu do średniej ceny za ubezpieczenie OC dla ogółu polskich kierowców – wyniosła ona w grudniu 671 złotych. O szczęściu mogą mówić ludzie ubezpieczający auto ze współwłaścicielem. Wydali oni średnio 850 zł na OC komunikacyjne. Mowa tutaj oczywiście o statystykach pochodzących z III kwartału 2022 roku. Nie każdy wie o tym, że młodym kierowcą można być dla firmy ubezpieczeniowej, nawet mając 29 lat. W tej kwestii liczy się nie tylko wiek, ale też data wydania prawa jazdy. Okazuje się, że niektóre towarzystwa definiują młodego kierowcę jako człowieka mającego mniej niż 25 lat. Do tego dolicza się posiadanie prawa jazdy krócej niż 36 miesięcy. Co ważne, większość przedsiębiorstw ubezpieczeniowych ustala granicę wieku na poziomie 24-26, jednak wiele w tej kwestii zależy od regionu Polski.

Koszt ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy

Okazuje się, że cena ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy zależna jest od kilku czynników. Istotne jest jednak to, że młody kierowca w wieku od 18 do 25 lat zapłaci przeciętnie 1 000 złotych za ubezpieczenie OC z potencjalnym dodatkiem w postaci ubezpieczenia assistance i darmowej Zielonej Karty, którą otrzyma po zgłoszeniu wyjazdu za granicę. Do tego doliczane są też ubezpieczenia NNW. Co ważne, kilkakrotnie więcej za pakiet złożony z OC, AC, assistance oraz NNW zapłaci 22-latek poruszający się nowym samochodem, kiedy jest singlem, nie ma historii ubezpieczenia, a także ma prawo jazdy dopiero od sierpnia ubiegłego roku. Istnieje jednak kilka sposobów na to, żeby obniżyć cenę ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator