Wakacje to czas, gdy wielu kierowców rusza za granicę na urlop. W tym okresie sprawdzają przepisy obowiązujące na drogach poszczególnych krajów, ceny paliwa czy też oczywiście to, jak należy opłacić winietę pozwalającą poruszać się po zagranicznych autostradach. Co jednak bardzo ważne, wielu kierowców zastanawia się także nad tym, czy ich ubezpieczenie OC obowiązuje za granicą. Jak to zatem wygląda w szczegółach?
Czy ubezpieczenie OC jest ważne poza granicami Polski?
Jak można się bez trudu domyślić, podobnie jak w przypadku polskiego prawa jazdy, tak samo polskie ubezpieczenie OC jest ważne poza granicami. Co jednak bardzo ważne, nie dotyczy to każdego kraju.
W jakich zatem miejscach można bez problemu korzystać z polskiego OC? Jak się okazuje, obowiązuje ono w praktycznie wszystkich krajach Europy. Zadziała na terenie Unii Europejskiej, a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mowa tu jest więc o tak dużych krajach, jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania czy też Włochy, Rumunia, Hiszpania i Belgia, lecz nawet Andora, Estonia, San Marino i Monako.
W jakich krajach nie działa polska polisa OC?
Jak więc widać lista krajów, które nie mają problemu z akceptacją polskiego ubezpieczeni OC, jest naprawdę bardzo długa. Jak się jednak okazuje, są i takie miejsca, w których samo OC nie będzie wystarczające. O czym więc konkretnie należy wiedzieć w tym zakresie?
W wielu krajach oprócz samej polisy konieczne jest również posiadanie zielonej karty. Jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który jest po prostu poświadczeniem, że posiada się ubezpieczenie OC. Gdzie taki dokument jest wymagany? Przede wszystkim wymienić tu trzeba kraje bałkańskie, czyli Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Albanię, lecz również Białoruś, Rosję, Izrael, Turcję, Tunezję czy też Ukrainę.
Czy tego rodzaju zielona karta jest płatna? Na szczęście nie i praktycznie każdy ubezpieczyciel wydaje ją kierowcom bezpłatnie jedynie na podstawie specjalnego wniosku. Znacznie ułatwia to całą procedurę wyjazdu za granicę do tych krajów.