Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu – co musisz wiedzieć?

22 maja 2023

Nie ulega wątpliwości, że sprzedaż auta wiąże się zawsze z dopełnieniem wielu formalności. Niektóre z nich dotyczą ubezpieczenia OC i są niezwykle ważna. Jeśli czegoś nie dopilnujesz to mogą być później z tego naprawdę przykre konsekwencje.

Przekazanie polisy OC

Przepisy prawa jasno wskazują, że obowiązkiem sprzedawcy samochodu jest przekazanie polisy OC nowemu posiadaczowi pojazdu. W skrócie można ująć to tak, że nabywca kupuje auto wraz z ubezpieczeniem OC. O tym fakcie trzeba poinformować swojego ubezpieczyciela w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu. Nie ma sensu z tym zwlekać, lepiej jak najszybciej dopilnować tych formalności. Obecnie sprzedaż samochodu można zgłosić online bez wychodzenia z domu. Zgłoszenie sprzedaży musi zawierać podstawowe dane nabywcy, dane sprzedawcy, informacje o pojeździe, a także numer polisy. Jeśli termin obowiązywania polisy zbliżał się ku końcowi to ubezpieczenie zostanie przedłużone automatycznie, a ty będziesz musiał przedstawić racjonalne wyjaśnienia, żeby za nią nie płacić.

Zwrot składki

Według prawa strony umowy odpowiadają solidarnie za uregulowanie składki do chwili poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży. Warto również mieć na uwadze, że to ty jesteś posiadaczem pojazdu do chwili zgłoszenia sprzedaży. Polisę OC przekazujesz nowemu właścicielowi w ramach sprzedaży pojazdu. Nie wszyscy mają świadomość, że za niewykorzystany okres ubezpieczenia możesz otrzymać zwrot składki. Jest to oczywiście możliwe, ale zależy jedynie od decyzji kupującego. Jeśli wypowie on umowę ubezpieczycielowi to otrzymasz te środki na konto. Może się tak zdarzyć, jeśli nabywca chce skorzystać z oferty innego towarzystwa. Na sam koniec wypada wspomnieć, że ubezpieczenie OC nie jest wymagane w formie papierowej. Od 1 października 2018 roku kierowcy mogą jeździć bez potrzeby zabierania ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Obecnie wszystko jest w systemie, dlatego podczas kontroli nie trzeba się o nic martwić.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator