Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – co musisz wiedzieć?

6 marca 2023

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to typ ubezpieczenia, które chroni posiadacza polisy przed roszczeniami innych osób wynikającymi ze szkód wyrządzonych przez niego, swym działaniem bądź zaniedbaniem. Mowa tutaj o stłuczkach oraz wypadkach na drodze.

Ubezpieczenie OC – o czy trzeba wiedzieć?

Istnieje kilka bardzo istotnych informacji, jakie trzeba wiedzieć na temat obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ważne jest to, że w naszym kraju właściciel pojazdu mechanicznego tj. motocykl, samochód, przyczepa czy ciągnik rolniczy musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie tego rodzaju. W innym przypadku trzeba zapłacić za karę, która jest bardzo wysoka. Nie każdy wie o tym, co obejmuje ubezpieczenie OC. Okazuje się, że obejmuje ono szkody wyrządzone przez właściciela polisy wobec innych ludzi, mienia bądź środowiska naturalnego. Takie ubezpieczenie chroni posiadacza polisy przed roszczeniami, które wynikają z tego typu szkód. Prawo pod tym względem zmienia się jednak co jakiś czas. W obecnym roku nie było jednak istotniejszych zmian i nie są takowe przewidywane.

Koszty ubezpieczenia OC

Koszty ubezpieczenia OC są uzależniona od paru czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o typie pojazdu, jego wieku, marce oraz modelu. Do tego dolicza się też miejsce zamieszkania oraz wysokość sumy ubezpieczenia. Co więcej, koszty mogą różnić się w zależności od wybranego przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego. Sporo osób zastanawia się, jak długo trwa ubezpieczenie OC. Jak się okazuje, polisa ubezpieczeniowa OC jest zawierana na okres jednego roku. Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi ją przedłużać co rok. Sporo ludzi nie wie jednak, co się stanie, jeżeli nie posiada się ubezpieczenia OC. Jeżeli prowadzone jest auto bez ważnej polisy, można ponieść bardzo poważne konsekwencje prawne. Mowa tutaj o grzywnie, punktach karnych, a w niektórych przypadkach nawet o utracie prawa jazdy. Co ważne, w przypadku wypadku bądź kolizji, trzeba będzie pokryć koszty szkód z własnego portfela.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator