Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia AC?

10 listopada 2021

Kierowcy mają duże pole do popisu podczas wybierania ubezpieczenia AC, które jest dobrowolne i może być bardzo zróżnicowane. Wynika to z licznych wariantów do wyboru. Autocasco to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują kompleksowej ochrony, chcą uchronić się przed koniecznością wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu z własnej kieszeni w wyniku spowodowania zdarzenia. Polisa AC pozwala na otrzymanie rekompensaty w razie uszkodzenia samochodu, jego zniszczenia lub kradzieży. Co więcej, obowiązuje zarówno na terenie Polski, jak i w innych państwach europejskich.

Dobrowolne ubezpieczenie AC a warunki polisy

Wbrew pozorom wybór ubezpieczenia AC nie jest łatwym zadaniem, należy mieć na uwadze szereg istotnych kwestii, aby zapewnić samochodowi kompleksową ochronę i jednocześnie nie przepłacić. Pierwszą kwestią jest to, że zakup pakietu OC i AC jest najczęściej najbardziej opłacalnym rozwiązaniem niż zakup ich oddzielnie od różnych ubezpieczycieli. Na całkowity koszt ubezpieczenia AC wpływa wiele czynników: zakres ochrony, wartość auta, historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu. Zasada jest taka, że wraz ze wzrostem składki rozszerza się ochrona.  Jest oczywiście wiele sposób na obniżenie kosztu autocasco typu ubezpieczenie pojazdu przed kradzieżą lub ograniczenie zakresu ochrony. Jeśli wybierze się wyższy udział własny, to również zapłaci się mniej za AC. Istnieje też opcja całkowitego zrezygnowania z udziału własnego, dzięki czemu ubezpieczyciel będzie zobowiązany do pokrycia całego kosztu powstałej szkody, ale za taką polisę trzeba oczywiście zapłacić więcej.

Istotna jest też amortyzacja dotycząca procentowego pomniejszenia wartości części auta w wyniku ich zużycia z biegiem czasu. jeśli rezygnuje się z amortyzacji, to wypłacane odszkodowanie nie zostanie o nią pomniejszone, ale składka AC wzrośnie. Warto też pomyśleć nad wykupieniem opcji stałej sumy. Oznacza to, że nie zmieni się ona przez cały okres trwania wykupionej polisy. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim właściciele wartościowych pojazdów. Z każdym dniem od zakupu zmniejsza się wartość samochodu, dlatego taka gwarancja pozwoli uchronić się przed większymi stratami. Zdecydować trzeba o tym, czy likwidacja szkody z ubezpieczeniem AC ma opierać się na rozliczeniu serwisowym czy kosztorysie serwisowym.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator