Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Młody kierowco, za OC zapłacisz więcej

23 sierpnia 2018

Kiedy dopiero co zdałeś egzamin na prawo jazdy i z sukcesem otrzymałeś dokument uprawniający Cię do prowadzenia pojazdów mechanicznych, masz obowiązek w przypadku zakupu swego osobistego samochodu zapłacić za niego należną stawkę ubezpieczenia OC. Oczywiście jest to kwota, która zdecydowanie różni się od tej sumy pieniężnej, jaka wyznaczona zostanie Twemu starszemu bratu czy rodzicom. Powody? Najważniejszym kryterium akurat w Twym przypadku okazuje się wiek.

Nie jest łatwo

Wystartowanie na drogę młodocianemu kierowcy wcale nie jest łatwo a wynika to z faktu, że ceny ubezpieczeń – czy to obligatoryjnego OC, czy też dodatkowego AC, dla osoby w przedziale wiekowym od osiemnastu do dwudziestu czterech lat są zdecydowanie większe niż dla czterdziesto- czy też pięćdziesięciolatka od dawien dawna zasiadającego za kierownicą. Jakie są tego przyczyny? Otóż powodów jest cała masa, po pierwsze wiek – większe jest prawdopodobieństwo wyrządzenia szkody przez młodocianego kierowcę, który jako zmotoryzowany nie ma jeszcze zbyt dużego doświadczenia, niż osobie po przekroczeniu dwudziestu sześciu lat. Co więcej, istotne jest, że prawo jazdy posiadasz krócej niż trzy lata. Dodatkowa kwestia to brak uzbieranych przez Ciebie przez lata zniżek na OC oraz AC.

Sytuacja życiowa również istotna?

Jeżeli jesteś płatnikiem składek OC, a posiadasz dzieci nie ma problemu z tym, abyś mógł liczyć na łagodniejsze potraktowanie. Podobnie, kiedy jesteś kierowcą po ślubie. I tu w zasadzie większego znaczenia nie ma nawet to, że mieścisz się w przedziale wiekowym między dwadzieścia a dwadzieścia pięć lat. Wyżej wspomniane warunki są istotniejsze.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator