Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC

24 listopada 2021

Każdy kierowca doskonale wie, że jego samochód koniecznie musi mieć wykupione ubezpieczenie OC na okres 12 miesięcy. Czasem jednak zdarza się taka sytuacja, gdy tak długi okres ubezpieczenia samochodu nie jest potrzebny. Z tego też powodu w ofercie wielu firm ubezpieczeniowych znaleźć można ubezpieczenie krótkoterminowe.

Czym jest ubezpieczenie krótkoterminowe?

Standardowe ubezpieczenie OC zawierane jest na 12 miesięcy. Jeśli jednak sytuacja tego wymaga, może zostać zawarte również na krótszy okres, czyli np. na czas od 30 dni do 3 miesięcy. Mowa jest wtedy o ubezpieczeniu krótkoterminowym.
Czy oprócz samego okresu ubezpieczenia taka polisa czymś się różni od tej zawieranej na pełen okres czasu? Jak się okazuje zupełnie niczym, ponieważ zakres ochrony jest w obu przypadkach identyczny, a także same kwoty ubezpieczenia pozostają bez zmian. Jedyną większą różnicą jest tu fakt, że ubezpieczenie krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie, co dzieje się w przypadku standardowego ubezpieczenia OC.

Kto może skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia?

Zasadne jest jednak teraz pytanie, dla kogo właściwie takie ubezpieczenie krótkoterminowe jest przeznaczone? Kto może z niego skorzystać i po co ono właściwie funkcjonuje?
Istnieje kilka przypadków, w których można ubezpieczyć samochód czasowo. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba czasową rejestrację pojazdu, rejestrację pojazdu sprowadzanego z zagranicy czy też samochody, które sprzedawane są w komisach. Dlaczego te przypadki są tak ważne? W każdym z nich samochód wkrótce zostanie przerejestrowany, czyli zmieni właściciela, a tym samym właściciela polisy. Nie ma więc potrzeby, aby auto miało pełne ubezpieczenie OC, skoro i tak zaraz umowa na nie zostanie zamieniona.
Innego typu ciekawym przypadkiem, gdy stosowane jest ubezpieczenie krótkoterminowe, jest kupowanie polisy na auta historyczne, które zarejestrowane są jako pojazdy zabytkowe. Tego typu samochody nie są typowym i regularnym uczestnikiem ruchu drogowego, tak więc nie ma potrzeby, aby posiadały stałe OC.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator