Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Koszt ubezpieczenia OC a punkty karne

14 stycznia 2022

Koszt wykupienia ubezpieczenia OC może być bardzo różny. W dużej mierze zależny jest od wybranej przez kierowcę ubezpieczalni i warunków, jakie ona oferuje. Ważne jest również doświadczenie kierowcy, marka samochodu i historia ewentualnych wypadków. W tym roku pod uwagę zacznie być brany jeszcze jeden czynnik – ilość zgromadzonych przez kierowcę punktów karnych.

Koszt ubezpieczenia OC a punkty karne

Pierwszego stycznia tego roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o Ruchu Drogowym. Pojawiły się w niej spore zmiany. Najwięcej mówi się oczywiście o zmianach w taryfikatorach kar i mandatów. Nie bez powodu – temat ten budzi najwięcej kontrowersji i spotkał się z największym sprzeciwem ze strony kierowców i niektórych polityków. Ważną, wprowadzoną przez nowelizację zmianą jest zmiana wysokości obowiązkowej składki OC i uzależnienie jej między innymi od punktów karnych. Głównym założeniem stojącym za zmianami jest zmuszenie kierowców do ostrożniejszej, zgodniej z przepisami i bezpiecznej jazdy.

Jak to wygląda w praktyce?

W praktyce wygląda to prosto. Im więcej punktów karnych ma w momencie ustalania wysokości składki kierowca, tym więcej będzie musiał zapłacić. W opinii ekspertów jest to po prostu dodatkowy parametr służący do szacowania ryzyka, który będzie używany przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Dzięki niemu kierowcy notorycznie łamiący przepisy drogowe, którzy mają najwięcej punktów karnych, a więc również największą szansę na spowodowanie wypadku na drodze, będą płacić więcej. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie o to, czy jeżeli naprawdę chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo, to czy składki dla kierowców cieszących się brakiem mandatów i punktów karnych na ubezpieczenie OC nie powinny zostać obniżone, tak aby średnia wysokość składek pozostała na podobnym poziomie. Okazuje się, że nie ma co na to liczyć. Wydaje się więc, że cała sytuacja jest raczej sprytnym sposobem na wykorzystanie przez ubezpieczalnie zmieniających się przepisów prawa, do zwiększenia osiąganych przez siebie zysków kosztem kierowców.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator