Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Kiedy i jak można zmienić ubezpieczyciela OC?

10 października 2022

Jako że na rynku dostępnych jest wiele firm ubezpieczeniowych, to nie trzeba latami korzystać z usług jednego towarzystwa. Konkurencja sprawia, że ubezpieczyciele w celu pozyskania nowych klientów są w stanie zaoferować im atrakcyjne warunki. Warto wobec tego być na bieżąco z najnowszymi promocjami, aby znaleźć dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Oczywiście trzeba wiedzieć, kiedy można dokładnie zmienić dotychczasową firmę ubezpieczeniową, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje.

Pora na zmianę ubezpieczyciela

Nie każdy jest zadowolony z usług swojego obecnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto wobec tego pomyśleć o jego zmianie. Oczywiście należy najpierw rozejrzeć się za korzystniejszą ofertę, aby zachować ciągłość ubezpieczenia. Najczęściej umowa podpisywana z ubezpieczycielem obowiązuje przez 12 miesięcy. Najlepiej będzie wobec tego zmienić ubezpieczenie OC przed wygaśnięciem polisy. Można to zrobić już z wyprzedzeniem, czyli w momencie dobiegania końca aktualnej umowy. Zmiany firmy ubezpieczeniowej można dokonać także w przypadku obowiązywania dwóch polis jednocześnie. Ma to miejsce po zakupie nowego samochodu, gdy przejmuje się ubezpieczenie sprzedawcy. Jeśli ktoś zawarł umowę z firmą ubezpieczeniową zdalnie, czyli poza jej siedzibą, to ma prawo do od niej odstąpić.

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli klient nie poinformuje dotychczasowego ubezpieczyciela o rezygnacji z jego usług na minimum 1 dzień przed wygaśnięciem umowy, to nastąpi automatyczne wznowienie. Będzie trzeba wobec tego zapłacić kolejną składkę. Firma ubezpieczeniowa wyśle wezwanie do uiszczenia należnej płatności. Konieczne jest wobec tego zadbanie o z wyprzedzeniem o wypowiedzenie umowy OC, dokument powinien mieć formę pisemną. Można wysłać pismo listem poleconym, przesyłką kurierską, drogą elektroniczną (mailem lub przez internetowe konto klienta). Jeśli ktoś ma obecnie dwie polisy OC, to wystarczy wypowiedzieć jedną z nich, co można zrobić dowolnym momencie. Należy pamiętać o tym, że zmiana ubezpieczyciela może wiązać się z utratą wypracowanych zniżek.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator