Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC auta?

14 lutego 2022

Każdy kierowca jest świadomy tego, że kupując auto, musi również nabyć do niego ubezpieczenie OC. Jak się jednak okazuje, dość mała liczba kierowców jest świadoma tego, jak można taką polisę wypowiedzieć. Jest to dość ważna kwestia, o której z całą pewnością należy się nieco więcej dowiedzieć.

Dlaczego warto wypowiedzieć polisę OC?

Ubezpieczenie OC to niezwykle ważna sprawa dla każdego kierowcy. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jest ono obowiązkowe i nie ma możliwości jeżdżenia po drogach publicznych nieubezpieczonym pojazdem. Co więcej, ubezpieczenie jest bardzo ważne pod względem bezpieczeństwa. Przede wszystkim zabezpiecza właściciela auta przed ogromnymi wydatkami, które musiałby zapłacić w ramach odszkodowania w razie spowodowania wypadku. Z drugiej strony, jest to również gwarancja wypłacalności dla osoby poszkodowanej.
Z jakiego jednak powodu trzeba wiedzieć, jak zrezygnować z polisy? Jak się okazuje, w świetle obowiązującego prawa, jeśli nie zrezygnuje się z posiadanej polisy, automatycznie się ona wydłuży o kolejny okres, czyli najczęściej rok. Spowoduje to oczywiście konieczność jego opłacenia, a często także pociągnie dodatkowe kary.

Jak zrezygnować z ubezpieczenia OC?

Jak więc widać, zrezygnowanie z OC w odpowiednim momencie jest naprawdę ważne. Jak się jednak to powinno robić? Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest złożenie wypowiedzenia na piśmie. Jeśli nie chce się, aby polisa się przedłużyła o rok, takie wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej na dzień przed jej zakończeniem.
A co jeśli zapomni się to zrobić i ubezpieczenie się samo przedłuży, a interesuje nas inna oferta? W takim wypadku należy wykupić drugie ubezpieczenie na ten sam okres, a następnie złożyć wypowiedzenie z tytułu podwójnego OC.
Rzecz jasna wypowiedzenie można również bez żadnych konsekwencji złożyć w sytuacji, gdy zamówiło się polisę przez internet lub telefon. Ustawodawca daje na to aż 30 dni i nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że ubezpieczenie OC powinno się wypowiedzieć w chwili, gdy sprzeda się auto. Jest to bardzo ważne, ponieważ w innym wypadku nowy właściciel będzie jeździł na naszym OC.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator