Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie AC?

8 czerwca 2022

Jest wiele kwestii, na które powinno się zwracać uwagę podczas wybierania ubezpieczenia AC. Na rynku działa mnóstwo firm ubezpieczeniowych, a każda z nich chce pozyskać nowego klienta i utrzymać przy sobie stałych odbiorców. Trzeba pamiętać o tym, że ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, dlatego należy najpierw zastanowić się nad tym, czy warto wykupić dodatkową polisę. Istotne będzie to, aby oferta była jak najlepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb kierowcy, jego oczekiwań i możliwości.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania ubezpieczenia AC?

W przypadku ubezpieczenia AC ceny mogą być bardzo zróżnicowane. Wpływa na nie wiele czynników. Istotne będzie zwrócenie uwagi na zakres ochrony. Na ubezpieczenie AC najczęściej decydują się osoby mające pojazd o dużej wartości. Znaczenie ma wobec tego wypytanie o wszystkie kwestie dotyczące ochrony na wypadek kradzieży. Oczywiście nie można liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli nie zadba się o odpowiednie zabezpieczenie auta. Kierowcę powinno interesować to, jak wysokie będzie odszkodowanie w razie ewentualnego skradzenia mienia. Kolejną kwestią jest ochrona przy naprawie pojazdu. Do wyboru są dwie opcje, można zdecydować się na wariant kosztorysowy lub serwisowy. W pierwszym przypadku firma ubezpieczeniowa wypłaci szkodę opiewającą na kwotę wycenioną przez rzeczoznawcę. Właściciel auta będzie musiał naprawić je we własnym zakresie.

Z kolei przy wariancie bezgotówkowym ubezpieczyciel skieruje auto do serwisu i rozliczy się z warsztatem we własnym zakresie. Jeśli ktoś ma nowy pojazd, to takie rozwiązanie będzie dla niego najkorzystniejsze. Przy wyborze ubezpieczenia AC powinno się mieć na uwadze jego sumę. Musi być ona zgodna z rzeczywistą wartością pojazdu. Kolejną kwestią jest możliwość zniesienia zarówno udziałów własnych, jak i amortyzacji części. Pozwoli to uchronić się przed stratami finansowymi. Na uwadze powinno się mieć zakres wybranego pakietu assistance. Więcej opcji pomocy uzyska się oczywiście w przypadku bardziej rozbudowanego wariantu, ale wiąże się to ze wzrostem stawki ubezpieczenia. Bardzo ważne będzie przeczytanie zapisów dotyczących wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator