Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC?

14 grudnia 2021

Wykupienie ubezpieczenia AC wiąże się z wieloma korzyściami, ale pojawia się pytanie, czym kierować się przy jego wyborze. Obecnie można liczyć na mnogość ofert, a firmy ubezpieczeniowe dwoją się i troją, aby pozyskać nowego klienta. Należy wobec tego dobrze przemyśleć swoją decyzję, dokładnie przyjrzeć się warunkom widniejącym w podpisywanej polisie. Konieczne jest zapoznanie się z wszystkimi zapisami w umowie, przeanalizowanie tego, co konkretnie ona obejmuje. Kierowanie się wyłącznie ceną nie jest dobrym pomysłem, trzeba sprawdzić, co dokładnie obejmuje polisa i kiedy można liczyć na wypłacenie odszkodowania.

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia AC?

Ubezpieczenie AC jest dodatkowym zabezpieczeniem dla kierowcy na wypadek kradzieży pojazdu, jego uszkodzenia lub doszczętnego zniszczenia. Można też liczyć na to, że uzyska się odszkodowanie w razie powstania szkód, za które odpowiadają zdarzenia losowe, spowodowane przykładowo przez siły natury. Sprytny złodziej jest w stanie ukraść nawet dobrze zabezpieczone auto, ale mając wykupione ubezpieczenie AC, można spać spokojniej. Jeśli szkoda nie wynika z zaniedbania właściciela (np. pozostawienie przez niego kluczyków w stacyjce), to poszkodowanemu zostanie wypłacone należne odszkodowanie.

Autocasco zapewnia też dodatkową ochronę przy naprawie pojazdu. Można wybrać wariant gotówkowy, który dotyczy naprawy we własnym zakresie po uprzedniej wycenie rzeczoznawcy lub bezgotówkowy polegający na skierowaniu auta do warsztatu, z którym rozliczy się ubezpieczyciel. Podczas wybierania ubezpieczenia AC należy mieć na uwadze jego sumę, musi ona odpowiadać rzeczywistej wartości pojazdu. Wysoka suma ubezpieczenia przekłada się na wyższą cenę polisy. Sprawdzić powinno się także kwestie dotyczące udziałów własnych amortyzacji części pod kątem możliwości zniesienia związanych z tym kosztów. Istotna jest także usługa assistance, czyli ubezpieczenie pomocowe, które obejmuje przykładowo bezpłatne holowanie lub uruchomienie pojazdu na drodze. Ważne będzie też to, czy wykupione ubezpieczenie AC obowiązuje zarówno na terytorium Polski, jak i poza jej granicami.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator