Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Jak uniknąć podwójnego ubezpieczenia OC?

19 grudnia 2022

Podwójne OC to problem, z którym zmaga się wbrew pozorom spore grono kierowców. Najczęściej dochodzi o tego w wyniku automatycznego odnowienia dotychczasowej umowy, jeżeli nie zostanie ona w odpowiednim momencie wypowiedziana.

Podwójne ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Czym jest podwójne ubezpieczenie OC? To sytuacja, w której auto ma dwie ważne polisy OC. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Jedną z najczęściej występujących jest wykup nowego ubezpieczenia bez złożenia rezygnacji w firmie poprzedniej.

Z podwójnym ubezpieczeniem mają do czynienia również kierowcy kupujący używane auto i ubezpieczający go w wybranej firmie, którzy zapominają o złożeniu wypowiedzenia u ubezpieczyciela zbywcy.
Czasem za podwójne OC nie odpowiada brak złożenia wypowiedzenia, a niekompletność tego dokumentu i brak w nim najważniejszych informacji.

Jak należy postąpić, aby nie płacić za dwie polisy OC?

Jest jeden, niezawodny sposób na to, by nie płacić dwóch polisy OC – należy dopilnować złożonego wypowiedzenia, aby nie tylko nie przekroczyć wyznaczonego terminu, ale także zadbać o to, by dokument zawierał wszystkie najważniejsze informacje. O czy należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, żeby:

  • złożyć wypowiedzenie umowy OC odpowiednio wcześnie,
  • wziąć potwierdzenie złożenia wypowiedzenia – koniecznie musi być na nim zaznaczona data jego wpłynięcia,
  • złożyć wypowiedzenie u agenta ubezpieczeniowego – w razie błędu i posiadania potwierdzenia to on będzie stroną odpowiedzialną za zaistniały błąd.

Formularz można wysłać zarówno pocztą, jak i online. W obu przypadkach można otrzymać potwierdzenie wysłania dokumentu, które koniecznie należy zachować.

W przypadku zakupu używanego auta poza sprawdzeniem stanu technicznego należy zadbać o polisę OC. Jeżeli mamy dobrą ofertę u innego ubezpieczyciela, należy jak najszybciej zrzec się tej obecnej. Można również przepisać ją na siebie.

Najważniejsza jest kontrola terminów obowiązywania polisy OC. Pamiętając o tym, w łatwy sposób można uniknąć kosztowej pomyłki w postaci podwójnej polisy OC.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator