Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC samochodu?

14 listopada 2022

Zakres ochrony wynikający z ubezpieczenia OC regulowany jest prawnie i jest taki sam dla wszystkich ubezpieczycieli. Nie oznacza to jednak, że składka OC jest również jednakowa we wszystkich firmach. Warto więc poszukać ubezpieczyciela, który oferuje niższą składkę.

Jak obniżyć składkę OC?

Ubezpieczenie OC zależy od wielu czynników, które brane są pod uwagę przy obliczaniu składki. Do najważniejszych należą:

  • wiek kierowcy,
  • okres posiadania prawa jazdy,
  • okres jazdy bezszkodowej,
  • wiek auta,
  • pojemność silnika,
  • miejsce zamieszkania.

Niektóre z nich mogą powodować zwiększenie składki, inne jej zmniejszenie. Najbardziej promowana jest jazda bezszkodowa, za każdy rok można zyskać 10% (do 60% maksymalnie). Jedne firmy doliczają ją już po pierwszym roku, inne dopiero po trzech latach. Niższą składką promowani są także kierowcy w średnim wieku i posiadający prawo jazdy co najmniej od kilku lat.

Kupując auto, warto wybrać model o mniejszej pojemności silnika, różnica w składce może wynieść nawet 300 zł rocznie.

Na miejsce zamieszkania nie mamy wpływu, ale ubezpieczyciele biorą pod uwagę dane statystyczne dotyczące natężenia ruchu oraz liczby kolizji i wypadków.

Młodzi kierowcy też mają szansę na zniżki

Młodzi kierowcy do 26 roku życia nie są ulubionymi klientami firm ubezpieczeniowych. Statystyki potwierdzają, że to oni są sprawcami 20% kolizji i wypadków na drogach. Wynika to przede wszystkim z braku doświadczenia, brawury, chęci popisania się. Mężczyźni w tym wieku najchętniej jeżdżą szybkimi samochodami o dużej pojemności silnika. Z tego względu nie mają zniżek, ale zwyżki. Różnica w składce dla młodych i doświadczonych kierowców może wynosić nawet 500 zł.

Wyjściem z tej sytuacji jest dopisanie współwłaściciela do auta, który wypracował już swoje zniżki. Można to zrobić podczas spisywania umowy kupna-sprzedaży lub w formie darowizny. To także okazja dla budowy własnej historii ubezpieczeniowej, po ukończeniu 26 lat będzie mógł już skorzystać z własnych zniżek.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i konkurencję na rynku można obniżyć cenę OC nawet o kilkaset zł.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator