Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Jak miejsce parkowania wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

14 grudnia 2021

Podczas obliczania składki ubezpieczenia AC bierze się pod uwagę wiele elementów, a jednym z nich jest miejsce parkowania auta. Mogłoby się wydawać, że nie ma sensu brać tego pod uwagę, ale firmy ubezpieczeniowe mają odmienne zdanie na ten temat. Oczywiście nie jest to pozbawione sensu, bo auta niegarażowane, stojące przez całą noc na świeżym powietrzu i w miejscach nieobjętych monitoringiem są bardziej narażone na kradzież. Obawy ubezpieczycieli są wobec tego w pełni zrozumiałe. Nic więc dziwnego, że sposób parkowania auta wpływa na cenę polisy AC.

Dlaczego i w jaki sposób parkowanie auta wpływa na wysokość ubezpieczenia AC?

Jeżeli samochód jest garażowany, znajduje się na prywatnej posesji, to zmniejsza się ryzyko jego uszkodzenia i kradzieży. Nie jest też narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Szanse na zniszczenie pojazdu na skutek gradobicia lub odłamanej gałęzi są zdecydowanie mniejsze. Z kolei samochód zaparkowany na ulicy może stać się przedmiotem aktu wandalizmu. Istnieje też spore ryzyko jego kradzieży. Do tego dochodzi jeszcze kwestia uszkodzenia auta przez innego kierowcę w wyniku nieprawidłowo wykonanego manewru parkowania. Trzeba wobec tego liczyć się z tym, że sposób parkowania będzie mieć wpływ na wysokość składki polisy AC. Najwięcej zapłacą osoby, które trzymają swoje samochody na ulicy, w niestrzeżonym miejscu.

Taniej będzie w przypadku garażu dzielonego z innymi osobami. Niższe koszty poniosą właściciele aut zaparkowanych na monitorowanym parkingu i na dobrze ogrodzonej posesji. Na najtańsze ubezpieczenie AC można liczyć, trzymając samochód we własnym garażu. Warto mieć na uwadze to, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe uznają miejsce parkowania samochodu za element mający duży wpływ na wysokość składki polisy AC. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wzrośnie ona w przypadku postoju na ulicy i w niestrzeżonym miejscu. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić pieniądze, to najlepszym rozwiązaniem będzie trzymanie pojazdu w prywatnym garażu i wyposażenie go w dodatkowe zabezpieczenia (alarm, monitoring GPS). Świetnie sprawdzi się też wykupienie ubezpieczenia AC mini zamiast tradycyjnego, które jest zdecydowanie droższe.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator