Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Czy można jeździć bez ubezpieczenia oc?

12 czerwca 2021

Wielu kierowców zastanawia się, czy ubezpieczenie pojazdu jest rzeczywiście konieczne. W końcu dawniej wykrycie braku ważnego OC było dość trudne – bowiem odbywało się podczas wyrywkowej kontroli drogowej, której – jeżdżąc spokojnie i przy odrobinie szczęścia – po prostu można było uniknąć.

Czy można jeździć bez ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy i brak jest odstępstw od tej reguły. W chwili obecnej również uniknięcie wykrycia takiego procederu jest właściwie niemożliwe w związku ze stopniem cyfryzacji, jaki dosięgnął branżę motoryzacyjną.

Informacja o zawarciu polisy ubezpieczeniowej lub o zaniedbaniu tego obowiązku znajduje się między innymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ta z kolei jest przeszukiwana przez specjalne algorytmy, które szybko i dość prosto wykrywają ewentualne nieprawidłowości w tym zakresie.

Jaka kara za brak ubezpieczenia komunikacyjnego?

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC ciąży na każdym właścicielu auta. Wykrycie nieprawidłowości w tym zakresie sprawi, że kierowcy przyjdzie zapłacić mandat, a dodatkowo – pokryć karę finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W stosunku do kwot, jakie są naliczane przez UFG (1120 zł za jeden dzień bez ważnego OC dla pojazdu osobowego), wysokość mandatu wydaje się być zabawnie niska.

W związku z powyższym warto sprawdzić dostępne ubezpieczenia komunikacyjne i wybrać najkorzystniejszą finansowo opcję – bowiem nie wykupienie OC jest po prostu nieopłacalne pod kątem finansowym.

Woman driving a car

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator