Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Co zrobić w przypadku szkody w ubezpieczeniu AC?

14 kwietnia 2023

Wiele osób zastanawia się, co zrobić w przypadku szkody w ubezpieczeniu AC. Trzeba wtedy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Ważne jest przede wszystkim szybkie działanie, które musi przebiegać zgodnie z procedurami określonymi w polisie ubezpieczeniowe. W tym artykule dowiesz się, jakie są najistotniejsze kroki, które trzeba podjąć w przypadku szkody w ubezpieczeniu AC.

Co robić w przypadku pojawienia się szkody w ubezpieczeniu AC?

Jeżeli pojawiła się szkoda w przypadku ubezpieczeniu AC, należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Celem jest jednak to, żeby nie doszło do kolejnych szkód ani niebezpieczeństw dla innych uczestników ruchu drogowego. Kolejną ważną kwestią jest jej zgłoszenie. Trzeba skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, żeby zgłosić szkodę. Wiele w tej kwestii zależy od tego, jakie opcje udostępnia firma ubezpieczeniowa, z której wykupiło się ubezpieczenie AC. Warto jednak pamiętać o tym, że trzeba podać swoje dane oraz szczegóły dotyczące szkody, takie jak miejsce, czas i okoliczności zdarzenia.

Inne istotne kwestie związane ze szkodami w ubezpieczeniu AC

W przypadku wystąpienia szkody trzeba również przekazać dokumenty. Firma ubezpieczeniowa poprosi o ich dostarczenie. Mowa tutaj o polisie ubezpieczeniowej, dowodzie rejestracyjnym auta oraz protokole kolizyjnym. Należy upewnić się, że wszystkie dokumenty są kompletnie wypełnione i podpisane. Ważną kwestią jest też dokonanie oględzin pojazdu. Niestety nie każda osoba o tym pamięta, co potem może powodować nieco problemów. Z tego powodu przed przystąpieniem do naprawy pojazdu, warto dokładnie obejrzeć uszkodzenia i sporządzić listę szkód. Często pomocne jest to w określeniu zakresu napraw oraz w wyznaczeniu kosztów ich pokrycia. Po zgłoszeniu szkody oraz jej weryfikacji przez firmę ubezpieczeniową można przystąpić do naprawy samochodu. W zależności od jej zakresu ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy bądź wypłaci odszkodowanie, które nierzadko jest wysokie.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator