Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Ceny ubezpieczenia OC – od czego zależą?

24 listopada 2021

Jednym z obowiązków każdego kierowcy jest wykupienie dla swojego samochodu ubezpieczenia OC. Zabezpiecza ono finansowo właściciela auta na wypadek różnego rodzaju stłuczek i zdarzeń z innymi pojazdami, które powodują straty finansowe. Jak się jednak okazuje, stawka ubezpieczenia CO nie jest taka sama dla każdego kierowcy i zależy od wielu czynników. Od jakich konkretnie?

Charakterystyka auta

Podstawową sprawą, która wpływa na wysokość stawki ubezpieczenia OC, są parametry auta, które się będzie ubezpieczało. Jakie konkretnie jego cechy sprawiają, że ubezpieczenie OC jest tańsze lub droższe?
Podstawową sprawą jest oczywiście to, jaki posiada się model i markę pojazdu. W zależności od jego ceny rosnąć lub spadać będzie stawka OC. Co więcej, duży wpływ na nią ma także jednostka napędową, Im silnik jest mocniejszy, tym auto szybsze, a więc i ryzyko wypadku większe.
Oprócz tego duże znaczenie ma także to, jaki jest przebieg auta, który odnosi się do jego zużycia, a więc do jakości. Im auto starsze, tym teoretycznie potencjalnie bardziej niebezpieczne.

Charakterystyka kierowcy

Jeśli analizuje się wysokość stawki ubezpieczenia OC, trzeba wziąć również pod uwagę to, kto jest właścicielem danego pojazdu. Wiele czynników osobistych także może mieć wpływ na to, ile się zapłaci za OC. Podstawową zmienną jest oczywiście wiek ubezpieczającego, ponieważ im młodsza będzie to osoba, tym większe ryzyko wypadku, a więc i stawka będzie wyższa.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, jak długo posiada się prawo jazdy. Świadczyć to będzie o doświadczeniu za kółkiem, a więc również o tym, jak kształtuje się ryzyko, że dojdzie do wypadku z winy danego kierowcy. Im doświadczenie jest mniejsze, tym ryzyko większe.
Na sam koniec warto jeszcze wziąć pod uwagę kwestie posiadanych przez kierowcę zniżek. Zdobywa się je za lata bezszkodowej jazdy. Im dłużej kierować jeździ bez wypadków, tym płaci niższe ubezpieczenie OC.
Oczywiście bardzo ważną sprawą jest także miejsce zamieszkania, ponieważ na wsi ryzyko wypadku będzie znacznie mniejsze niż w dużym mieście.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator