Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Brak ubezpieczenia OC – kary w 2022 roku

14 stycznia 2022

To, że od początku roku wzrosły taryfikatory mandatów, wiedzą już prawie wszyscy. Warto jednak pamiętać, że oprócz tego zwiększone zostały również kary za brak ubezpieczenia OC. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC trzeba wykupić zawsze. Zgodnie z polskim prawem powinni je posiadać wszyscy właściciele aut, niezależnie od tego, czy są one w danym momencie użytkowane, czy nie. Jest jednak kilka sytuacji, w których kierowcy mogą nie pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia na czas. Pierwszą z nich jest kupno nowego samochodu. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, po wygaśnięciu dotychczasowej umowy ubezpieczeniowej, nie jest ona automatycznie przedłużana na kolejny okres, o czym nie każdy kierowca pamięta. Podobnie jest w przypadku aut sprowadzonych z zagranicy. Część kierowców zapomina, że muszą być one zarejestrowane i zgłoszone do ubezpieczenia w przewidzianym przepisami czasie, nawet jeżeli nie jest ono w pełni sprawne. Pewna część osób, na które nakładane są kary za brak ubezpieczenia OC, to też kierowcy, którzy po prostu zapomnieli o zapłaceniu kolejnej raty ubezpieczenia.

Aktualna wysokość kar z brak OC

Jak obecnie kształtuje się taryfikator kar za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC? Jeszcze do niedawna kierowca, który zapomniał o opłacie, musiał zapłacić niewiele powyżej tysiąca złotych. Obecnie dla samochodów podstawowa, pełna stawka kary wynosi 6020 złotych. W przypadku motocykli jest to 1000 złotych, a samochodów ciężarowych – aż 9030 złotych. Pełną karę płaci się jednak tylko wtedy, kiedy okres, w którym kierowca nie wykupił ubezpieczenia, jest dłuższy, niż czternaście dni. Jeżeli jest krótszy niż dwa tygodnie, ale dłuższy, niż trzy dni, to naliczona stawka wynosi połowę podstawowej kary, a więc odpowiednio: 3100 zł, 500 zł i 4520 zł. W przypadku niewykupienia ubezpieczenia OC przez czas nie dłuższy niż trzy dni, liczy się tylko 25% wysokości kary. Wzrost kar w 2022 roku dotyczy wszystkich kwestii związanych z rejestracją i obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator