Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Brak ubezpieczenia OC – ile wynosi kara?

22 maja 2023

OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny powinna wykupić. Należy pamiętać, że za jego brak grożą naprawdę poważne konsekwencje finansowe.

Kary za brak OC

W 2023 roku za brak ważnego OC zapłacimy jeszcze więcej niż w roku poprzednim. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu będzie trwała do 3 dni, to kara wynosi 1400 zł, od 4 do 14 dni już 3490 zł, natomiast powyżej 14 dni to koszt 6980 zł. Tak duży wzrost cen jest naturalną konsekwencją wzrostu minimalnej płacy, od której wysokość kary jest uzależniona. W 2023 roku pensja minimalna została podwyższona o 480 zł i wynosi obecnie 3490 zł brutto. Skutkowało to również zmianami w wysokości opłat za brak ważnej polisy. Szczegółowe informacje o warunkach nakładania kary i sposobie jej obliczania umieszczone są w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeśli masz wykupione ubezpieczenie OC, to regularnie kontroluj jego ważność. Gdy tylko zauważysz, że termin ubezpieczenie niedługo się kończy, to skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym i wykup polisę.

Aktualna polisa ubezpieczeniowa

Osoby, które chcą zmienić firmę muszą pamiętać, żeby najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania aktualnej polisy trzeba ją wypowiedzieć. W ten sposób uniknie się tzw. podwójnego ubezpieczenia, czyli sytuacji, w której będziesz trzeba płacić za dwa ubezpieczenia jednocześnie. Jeśli niedawno kupiłeś auto, to miej na uwadze, że ubezpieczenie, które wraz z nim uzyskałeś, jest jeszcze przez pewien czas aktualne. Koniecznie sprawdź dokładny okres obowiązywania ubezpieczenia i najpóźniej w momencie jego wygaśnięcia zadbaj o nową polisę. Podsumowując dotychczasowe rozważania można stwierdzić, że wysoką karą finansową grozi brak ubezpieczenia OC w 2023 roku. Jeśli o tym zapomnisz i dostaniesz karę to pamiętaj, że zapłata kary finansowej nie zwalnia Cię z obowiązku wykupienia nowej polisy OC. Brak OC to nie tylko kara finansowa, ale również ryzyko, że trzeba będzie samodzielnie ponosić koszty napraw, gdy zdarzy się wypadek samochodowy. Gdy uszkodzisz luksusowe auto to może się okazać, że naprawa wyniesie Cię nawet kilkaset tysięcy złotych.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator