Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Ubezpieczenie na samochód – czy można wykupić na miesiąc?

Zasadniczo, polisę ubezpieczeniową kupuje się na okres 12 miesięcy, jednak istnieją pewne odstępstwa od tej reguły. W jakich sytuacjach można wykupić ubezpieczenie na miesiąc?

Szczególne potrzeby

Ubezpieczenie OC na okres roku lub miesiąca jest wykupywane w oparciu o tę samą podstawę prawną, jednak w tym drugim przypadku uwzględnia szczególne potrzeby właściciela pojazdu. Jeszcze kilka lat temu, z możliwości zakupu krótkoterminowej polisy mogły skorzystać tylko podmioty gospodarcze, jednak obecnie ich katalog został znacząco rozszerzony.

Kiedy można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Polisę krótszą niż roczna można wykupić w kilku przypadkach. Zalicza się do nich:

- zakup auta z zagranicy,

- w przypadku czasowej rejestracji pojazdu (np. wynikającej z chęci wywiezienia pojazdu poza granice kraju w ciągu najbliższych dni czy tygodni),

- samochody znajdujące się w komisach,

- sytuację, gdy pojazd jest uznawany za historyczny (musi spełniać jeden z dwóch warunków: mieć co najmniej 40 lat lub minimum 25, jeśli został uznany za unikatowy bądź istotny z punktu widzenia historii motoryzacji).

Ponadto, z krótkoterminowej polisy OC mogą skorzystać także właściciele pojazdów wolnobieżnych (m.in. ładowarek, kombajnów, palownic, wiertnic, walców itp.) oraz firmy, które są właścicielami pojazdów testowych.

W każdym z powyższych przypadków można legalnie skorzystać z krótszego, miesięcznego OC. To pozwala na ograniczenie kosztów przy jednoczesnym spełnieniu prawnego obowiązku ubezpieczenia pojazdu.

 samochód

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator