Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

OC krótkoterminowe – na czym polega?

Kiedy decydujesz się na inwestycję w samochód, obowiązkowo musisz zainwestować także w Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej a więc powszechnie znaną pod skrótem OC polisę motoryzacyjną. Ogólnie rzecz biorąc, jest to narzucony odgórnie obowiązek, jaki jednakże w pewnych przypadkach można „ominąć”. Co przez to rozumieć?

Są sytuacje, kiedy polisy odpowiedzialności cywilnej zupełnie nie ma sensu kupować, a przy tym robić sobie dużych dodatkowych wydatków. Wynika to zwłaszcza z takich sytuacji, kiedy to całkowicie wystarczające okazałoby się OC krótkoterminowe. Jest to formalnie mówiąc tak zwane ubezpieczenie komisowe. Jego aktualność szacuje się na minimum trzydzieści miesięcy, ale jeżeli chodzi o kwestie zakresu ochrony gwarantowanej przez tego rodzaju polisę ubezpieczeniową, to jest ona dokładnie taka sama jak w przypadku standardowego, klasycznego ubezpieczenia ważnego jakieś dwanaście miesięcy. Dla kogo jednakże taka polisa w ogóle jest przewidziana i komu zaleca się ją wziąć pod uwagę? Dowiesz się tego z dalszych fragmentów.

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż jak wskazuje na to już samo nazewnictwo, polisa OC w wymiarze krótkoterminowym jest krótka czasowo. Zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami, nie powinna ona być dłuższa niż rok, a nawet rzadko kiedy wynosi cały okres standardowego OC czyli właśnie równe dwanaście miesięcy. Przeważnie chodzi o takie OC, które przydaje się lub jest potrzebne ale wyłącznie na nie więcej niż miesiąc czasu. W takich sytuacjach poziom ochrony i prawa jakie z tytułu posiadania polisy przez zmotoryzowanego są dokładnie identyczne jak przy klasycznym wariancie OC pełnowymiarowego.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator