Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Na czym opiera się polisa odpowiedzialności cywilnej?

9 września 2019

Jako OC rozumie się polisę odpowiedzialności cywilnej. Jest ona regulowana przez przepisy natury prawnej i tyczy się każdego zmotoryzowanego. Co więcej warto wiedzieć o OC? Sprawdź w niniejszym poradniku oraz jego dalszych fragmentach.
Po pierwsze, musimy wspomnieć, że nie ma wyjątków od reguły – na polisę odpowiedzialności cywilnej muszą obowiązkowo zdecydować się wszyscy zmotoryzowani. Nie ma tu najmniejszego znaczenia ani wiek, ani staż jazdy, ani to za którym razem zdali egzamin na prawo jazdy, rodzaj posiadanego pojazdu itd. Ponadto nie zapominajmy też i o tym, że polisa OC jest kupowana jeden raz do roku. W związku z takim zakupem możemy natomiast spać spokojnie, że przez najbliższe dwanaście miesięcy posiadamy aktualne OC. Co nam to daje? Już wyjaśniamy!
Posiadanie ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej stanowi dla każdego zmotoryzowanego prawdziwą barierę ochronną, osłaniającą go na wypadek, gdyby doszło do sytuacji drogowej niefortunnej w skutkach tak dla niego samego, jak i innych biorących w danym zdarzeniu udział uczestników ruchu drogowego. Mowa przykładowo o wypadku czy kolizji, która spowodowała straty – mniejsze lub większe, to bez znaczenia – czy to w naszym pojeździe, czy też w pojeździe innych kierowców. Posiadając aktualne OC, to ubezpieczyciel jest w stanie wyrównać wszelkie straty i zlikwidować wszystkie szkody, samodzielnie ponosząc koszty. Brak ważnego OC sprawia natomiast, że straty i szkody pokrywamy z własnej kieszeni, zaś rekompensatę innym poszkodowanym wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny UFG.
kobieta kierowca

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator