Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Młody kierowca za kółkiem – jaki koszt polisy OC?

Młody kierowca za kółkiem

O tym, że wedle obowiązujących przepisów wymagane jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC przez właścicieli pojazdów nie trzeba chyba nikomu przypominać. Koszty związane z tą polisą są jednakże mocno zróżnicowane, a wysokości składek uzależnione od rozmaitych czynników, w tym m.in. stażu posiadania prawa do prowadzenia pojazdów przez zmotoryzowanego. W praktyce okazuje się, że młody kierowca może niestety zapłacić za obligatoryjne OC dużo więcej niż jego starszy, doświadczony kolega. Dlaczego tak jest?

Ostrożność ubezpieczycieli

Inwestycja w OC jest wymagana po to, aby w razie doprowadzenia do stłuczki można było ustrzec się ponoszenia kosztów strat wynikających z uszkodzenia samochodu. W takich przypadkach to właśnie ubezpieczyciel wypłaca stosowne środki pieniężne, dlatego aby zapewnić sobie bezpieczeństwo przed ewentualnym spłukaniem się do przysłowiowej suchej nitki, warto postawić na solidną polisę. W gruncie rzeczy jednak ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy jest wyceniane znacznie drożej, niekiedy nawet kilkukrotnie, niż dla bardziej wprawionego zmotoryzowanego. Wynika to z faktu, że towarzystwa ubezpieczeniowe też nie chcą narażać się na zbyt duże koszty. Częściej przecież dochodzi do kolizji z udziałem laika, który dopiero co szlifuje swoje umiejętności motoryzacyjne niż świetnie obeznanego za kierownicą. Oczywiście nie ma co generalizować, ale więcej jest przypadków, kiedy to młody zmotoryzowany, przekraczając dozwoloną prędkość i pędząc sporo ponad limit doprowadza do wypadku. Rzadziej zaś winny stłuczki jest rozsądny, długo już jeżdżący kierowca, z wieloletnim stażem na koncie. Dodatkowym tego potwierdzeniem są wyniki badań, jakie wskazują jednoznacznie, że najwięcej wypadków ma miejsce z udziałem kierowców młodocianych, tj. w wieku między 18 a 24 rokiem życia. Dla porównania, już dużo mniej nieszczęśliwych zdarzeń drogowych notuje się w przedziale wiekowym 25 – 39.

Jak to działa?

Reasumując, staż jazdy jest niesamowicie ważny przy ustalaniu wysokości składek za ubezpieczenie OC. Młody zmotoryzowany zapłaci więcej, jeżeli jego wiek to mniej niż 26 lat. Wyższe koszty obowiązują także kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż trzy lata. Doświadczenie w prowadzeniu auta pozwala również na uzyskanie wraz z biegiem czasu coraz większych zniżek na OC i AC. Im mniejszy zaś staż, tym rosną wysokości składek. Ubezpieczyciele przyznają charakterystyczne upusty za bezszkodową jazdę, by jednak na taki „rabat” móc się załapać, konieczne jest długoletnie siedzenie za kierownicą i systematyczne gromadzenie ulg.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator