Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Młody Kierowca – kto się kwalifikuje do wysokiego OC?

Młodociany zmotoryzowany zmuszony jest zapłacić za standardową polisę ubezpieczeniową OC dużo więcej niż kierowca mający duże doświadczenie na koncie w dziedzinie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Czemu winny jest ten, kto ledwo co stał się świeżo upieczonym kierowcą? Popatrz dalej.

Z perspektywy towarzystw ubezpieczeniowych taki kierowca po prostu jest bardziej podatny na odstępstwa od ogólnie obowiązujących reguł związanych z prowadzeniem aut wedle przepisów. Innymi słowy – jak pokazują to dane statystyczne gromadzone rok rocznie przez funkcjonariuszy policji drogowej – to właśnie ci młodociani są najczęściej winni wypadków, bowiem przekraczają dozwoloną prędkość oraz wymuszają pierwszeństwo. Mają oni także mniej wprawy w kontroli pojazdów, są mniej zręczni za kierownicą oraz dużo częściej wpadają w panikę. OC w tym wypadku znacząco idzie w górę.

O jakim wieku mowa w kontekście OC dla młodych kierowców? Kto zobligowany zostanie do płacenia więcej i do jakiego pułapu wiekowego liczy się okres młodociany? W szczególności jest to uzależnione stricte od zakładu ubezpieczeniowego, na jaki natrafimy, ale z reguły jest to nawet do dwudziestego piątego bądź i w niektórych towarzystwach – do dwudziestego dziewiątego roku życia. W tym przedziale wiekowym notowany jest też zdecydowanie najwyższy wskaźnik wypadkowości. Nie ma jednej konkretnej ustalonej taryfy dla kierowców młodych, ale zawsze wszystkie punkty ubezpieczające ustalają wyższe sumy pieniężne dla tej kategorii zmotoryzowanych.

mężczyzna w czarnym samochodzie

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator