Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Młody kierowca a składki

Wysokość składek za obowiązkowe ubezpieczenie jakim jest OC, czyli polisa odpowiedzialności cywilnej, jest uzależniona w bardzo dużym stopniu od wieku zmotoryzowanego. Generalnie, im bardziej doświadczony kierowca, tym automatycznie mniej płaci, a im młodszy, tym więcej. Dlaczego? Rozwikłamy tę zagadkę poniżej.

Jeżeli chodzi o młodego kierowcę, to co by nie było, nawet najbardziej obryty z aktualnych przepisów ruchu drogowego nie ma aż takiej wprawy jak ten, który fakt – zdawał test na prawo jazdy lata temu – ale dzisiaj ma na koncie tysiące przemierzonych kilometrów. Młody kierowca niestety nie jest szczególnie doświadczony, więc teoretycznie i jak pokazują to aktualne wyniki badań statystycznych także i praktycznie, stanowi zdecydowanie większe potencjalne zagrożenie na drodze dla pozostałych uczestników ruchu drogowego niż kierowca długo funkcjonujący za kierownicą.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, wiedząc, że polisa OC, a więc odpowiedzialności cywilnej jest rzeczywiście wymagana i nie ma od niej odwrotu, zabezpieczają się, proponując naprawdę wysokie stawki za tego typu ubezpieczenie komunikacyjne młodym zmotoryzowanym. W ten sposób zmniejszają swoje straty finansowe na wypadek ewentualnych niekorzystnych zdarzeń drogowych z udziałem zmotoryzowanych z małym stażem jazdy na koncie i krótkim okresem posiadania prawa jazdy. Oczywiście wszystkie te wymogi względem zależności młodego wieku zmotoryzowanego a składek za obligatoryjne OC można sensownie obejść. Więcej na ten temat w dalszych artykułach, gdzie tematyce przyjrzymy się szczegółowiej krok po kroku.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator