Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator

Dlaczego warto zainwestować w AC?

Dlaczego warto zainwestować w ACNawet najbardziej wprawiony kierowca musi być przygotowany na ewentualne usterki, szkody, stłuczki czy szereg innych, zupełnie niekiedy niespodziewanych trudności, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć na drodze. W związku z tym, dobrze jest wygospodarować odpowiednią sumę pieniężną na wykupienie polisy. Formą ubezpieczenia, która w szczególności powinna zostać nabyta przez każdego rozsądnego zmotoryzowanego jest AC.

AC, czyli…?

Pod powszechnym skrótem AC kryje się określenie autocasco, a więc nic innego jak dodatkowa polisa stanowiąca jedną z form ubezpieczeń komunikacyjnych stworzonych w celu gruntownego zabezpieczenia pojazdu mechanicznego w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Jest to idealna ochrona w przypadku zniszczenia auta czy też gwarancja pokrycia strat w momencie kradzieży wozu. AC to jednakże niesamowicie szerokie pojęcie, które uwzględnia wielorakie typy polis obowiązujące w różnorodnym zakresie. Jakie AC wybrać, postaramy się natomiast omówić poniżej.

Nim wykupisz

Oczywiste jest, że jednym z głównych czynników mających nadrzędny wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze takiego czy innego rodzaju polisy, zwłaszcza gdy chodzi o ubezpieczenie nieobowiązkowe, jest cena. Koszty odgrywają ważną rolę i wielu kierowców stara się wybierać najtańsze AC, lecz nie zawsze jest to dobry wariant. Diabeł tkwi w szczegółach, więc zanim cokolwiek postanowisz, warto byłoby przeprowadzić racjonalną kalkulację, a co za tym idzie gruntownie przeanalizować warunki proponowane przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Z danych statystycznych wynika, że na tego typu zabezpieczenie jakim jest autocasco decyduje się na chwilę obecną niespełna 30 proc. polskich kierowców – to bardzo mało, biorąc pod uwagę szereg korzyści wynikających z inwestycji w tego rodzaju polisę.

Bilans zysków i strat

Owszem, może tak być, że mając wykupioną polisę AC opłacamy składki „za nic”, bo jako wzorowym zmotoryzowanym nigdy nie zdarzyło nam się doprowadzić nawet do drobnej kolizji. Należy jednak pamiętać, że wiele nieszczęśliwych sytuacji drogowych ma często miejsce zupełnie nie z naszej winy. Nierzadko dochodzi do poważnych uszkodzeń mechanicznych pojazdów na skutek rozmaitych wypadków losowych, powiedzmy niekorzystnych zjawisk pogodowych typu wichury, powodzie, pożary itd. Przykładowo, kiedy powalone na skutek gwałtownych wiatrów drzewo zniszczy nasz samochód, mając wykupione AC nie musimy obawiać się o uzyskanie stosownej rekompensaty, a więc kosztów naprawy naszego wozu nie będziemy pokrywać z własnej kieszeni.

Warto mieć na oku

Kupując polisę, sprawdźmy, co konkretnie wchodzi w jej zakres. Ubezpieczenie tej kategorii może obejmować m.in. stłuczki, zderzenie z człowiekiem, przedmiotem, zwierzęciem, zniszczenia wynikające z klęsk żywiołowych typu powódź czy gradobicie, zdarzeń losowych takich jak pożar, uderzenie pioruna, kradzież, a także niekorzystne działania osób trzecich skutkujące uszkodzeniem pojazdu.

Oblicz składkę z naszym kalkulatorem Kalkulator